Media serbe: Njohja nga Serbia, e vetmja zgjidhje pėr Kosovėn
Pëlqej
Zgjidhja e vetme dhe afatgjate e zgjidhej sė krizės sė Kosovės do tė ishte njohja e pavarėsisė sė Kosovės, shkruan nė gazetėn e sotme “Politika” tė Beogradit kolumnisti Boshko Jakshiq, transmeton Koha.net.
Ai nė shkrimin e vet ka tėrhequr vėrejtjen se kjo gjė tash pėr tash ėshtė e pamundur dhe propozon qė Serbia tė japė pėlqimin qė Kosova tė marrė ulėse nė Kombet e Bashkuara dhe t’i hapė dyert e tė ardhmes nė BE.

"Zgjidhja e vetme e drejtė dhe afatgjate e krizės sė Kosovės, qė do tė pamundėsonte “fėmijėt tanė tė vriten gjatė 10, 20 ose 100 vjetėve’ siē tėrheq vėrejtjen Aleksandar Vuēiq, do tė ishte njohja e Kosovės", saktėson Jakshiq.

Meqė kjo tash pėr tash ėshtė joreale, e nga Beogradi ende askush nuk e kėrkon njohjen formale, Jakshiq propozon qė "Serbia tė jap pėlqimin qė Kosova tė marrė ulėsen nė KB, asgjė mė shumė, dhe kėshtu ta heqė nga vetja barrėn e tė kaluarės dhe t’i hapė dyert e BE-sė pėr tė ardhmen.”

"Po ashtu propozoj qė Beogradi te bashkėsia ndėrkombėtare tė fillojė iniciativėn qė bisedimet e Brukselit tė afatizohen me kohė nė mėnyrė qė ato tė mos e kenė fatin e dekadave tė procesit paqėsor izralito –palestinez”, ka sqaruar Jakshiq.

Sipas vlerėsimit tė tij, temat negociues kaherė janė precizuar, por qė tė arrihet epilogu i suksesshėm, thotė ai, ėshtė e domosdoshme mbikėqyrja e mė e fuqishme.

Dikush mė i fuqishėm nga sharmantja e ligshtė Federica Mogherini, thotė Jakshiq, i cili mendon se duhet njė stimul i fuqishėm pėr dialogun qė duhet tė jetė garanci nga BE- e Serbia e Kosova do tė hyjnė nė Union por qė edhe hyrja do tė afatizohej.

Tė themi, jo mė pak se dy vjet, thotė Jakshiq duke u pyetur nėse kryetari ėshtė i gatshėm pėr njė depėrtim tė tillė.

Jashiq nė fund konstaton se “do tė ishte logjike qė sė pari nga kryetari tė dėgjojmė ēfarė ai planifikon”
Shtuar më 04/08/2017, ora 12:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A mendoni se ligji i mbetjeve (plehrave) duhej miratuar?
22.9 %
72 %
5.09 %
Total 550 Vota!
 
Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj duke dremitur ne gjate seances se mbremshme per demarkacionin

Kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj duke dremitur ne gjate seances se mbremshme per demarkacionin