FRA
2 - 1
ROU
10 Qershor, Ora 21:00
ALB
0 - 1
SUI
11 Qershor, Ora 15:00
WAL
2 - 1
SVK
11 Qershor, Ora 18:00
ENG
1 - 1
RUS
11 Qershor, Ora 21:00
TUR
0 - 1
CRO
12 Qershor, Ora 15:00
POL
1 - 0
NIR
12 Qershor, Ora 18:00
GER
2 - 0
URK
12 Qershor, Ora 21:00
ESP
1 - 0
CZE
13 Qershor, Ora 15:00
IRL
1 - 1
SWE
13 Qershor, Ora 18:00
BEL
0 - 2
ITA
13 Qershor, Ora 21:00
AUS
0 - 2
HUN
14 Qershor, Ora 18:00
PRT
1 - 1
ISL
14 Qershor, Ora 21:00
RUS
1 - 2
SVK
15 Qershor, Ora 15:00
ROU
1 - 1
SUI
15 Qershor, Ora 18:00
FRA
2 - 0
ALB
15 Qershor, Ora 21:00
ENG
2 - 1
WAL
16 Qershor, Ora 15:00
URK
0 - 2
NIR
16 Qershor, Ora 18:00
GER
0 - 0
POL
16 Qershor, Ora 21:00
ITA
1 - 0
SWE
17 Qershor, Ora 15:00
CZE
2 - 2
CRO
17 Qershor, Ora 18:00
ESP
3 - 0
TUR
17 Qershor, Ora 21:00
BEL
3 - 0
IRL
18 Qershor, Ora 15:00
ISL
1 - 1
HUN
18 Qershor, Ora 18:00
PRT
0 - 0
AUS
18 Qershor, Ora 21:00
ROU
0 - 1
ALB
19 Qershor, Ora 21:00
SUI
0 - 0
FRA
19 Qershor, Ora 21:00
SVK
0 - 0
ENG
20 Qershor, Ora 21:00
RUS
0 - 3
WAL
20 Qershor, Ora 21:00
NIR
0 - 1
GER
21 Qershor, Ora 18:00
URK
0 - 1
POL
21 Qershor, Ora 18:00
CRO
2 - 1
ESP
21 Qershor, Ora 21:00
CZE
0 - 2
TUR
21 Qershor, Ora 21:00
HUN
3 - 3
PRT
22 Qershor, Ora 18:00
ISL
2 - 1
AUS
22 Qershor, Ora 18:00
SWE
0 - 1
BEL
22 Qershor, Ora 21:00
ITA
0 - 1
IRL
22 Qershor, Ora 21:00
SUI
5 - 6
POL
25 Qershor, Ora 15:00
WAL
1 - 0
NIR
25 Qershor, Ora 18:00
CRO
0 - 1
PRT
25 Qershor, Ora 21:00
FRA
2 - 1
IRL
26 Qershor, Ora 15:00
GER
3 - 0
SVK
26 Qershor, Ora 18:00
HUN
0 - 4
BEL
26 Qershor, Ora 21:00
ITA
2 - 0
ESP
27 Qershor, Ora 18:00
ENG
1 - 2
ISL
27 Qershor, Ora 21:00
POL
3 - 5
PRT
30 Qershor, Ora 21:00
WAL
3 - 1
BEL
1 Korrik, Ora 21:00
GER
6 - 5
ITA
2 Korrik, Ora 21:00
FRA
5 - 2
ISL
3 Korrik, Ora 21:00
PRT
2 - 0
WAL
6 Korrik, Ora 21:00
GER
0 - 2
FRA
7 Korrik, Ora 21:00
PRT
1 - 0
FRA
10 Korrik, Ora 21:00
Historiku i Kampionatit Evropian

Kampionati Europian, ose pėrballja e kontinentit, ėshtė njė nga ngjarjet futbollistike mė tė rėndėsishme tė futbollit europian dhe botėror. Kjo, pėr disa arsye. Sė pari, futbolli ka lindur nė kėtė kontinent. Pikėrisht nė Europė, luhet edhe futbolli cilėsor sa i takon aktiviteteve tė pėrvitshme tė klubeve, nė skuadrat e tė cilėve militojnė lojtarėt mė tė mirė tė botės. Pėr shkak tė rritjes sė cilėsisė sė lojės dhe zhvillimit tė futbollit nė Europė, Kampionati Europian ka ardhur duke e rritur peshėn e tij, duke u bėrė gjithnjė e mė i rėndėsishėm si nga pikėpamja sportive ashtu edhe nga ajo e marketingut gjė qė faktohet nga shifrat e shumėfishuara. Nga njė trofe modest me pjesėmarrjen e katėr skuadrave, nė vitin 1960, tashmė ai do tė ketė nė Francė 2016, plot 24 skuadra finaliste. Njė shifėr rekord kjo. Nėpėrmjet njė lundrimi tė shpejtė, nė historinė e Kampionateve Europiane, synojmė tė sjellim tek lexuesi njė atmosferė e cila do tė na shoqėrojė deri nė qershorin e vitit tė ardhshėm, kur me kėrshėri do ta ndjekim plot emocion sepse pėr herė tė parė nė njė ngjarje tė tillė, do tė marrė pjesė edhe Shqipėria.


EURO 2016 Fakte dhe Shifra

Kampionati UEFA EURO renditet i treti , pėr sa i pėrket rėndesisė ekonomike globale pėr evenimentet sportive. Tė parat vijnė Lojrat Olimpike , dhe e dyta rradhitet Kupa e Botės FIFA.

24 skuadra
Nuk ka patur kurrė mė parė kaq skuadra qė i janė bashkuar fazės finale tė EURO 2016. Me kėtė zgjerim Michel Platini falenderoi ekipet e kombeve tė vogla , pėr mbėshtetjen qė i dhanė nė zgjedhjet e fundit. Pėr ironi , ai do tė mungojė nė ketė kompeticion , pas pezullimit tė tij nga FIFA.

51 ndeshje
Pėr shkak tė zgjerimit me 24 skuadra , do tė luhen 20 ndeshje mė shumė se sa 4 vjet mė parė. Kampionati Europian i Polonise pėrfundoi me 31 ndeshje tė luajtura.

27 milion Euro
Kjo ėshtė shuma qė pėrfiton ekipi fitues. 3.5 milion mė shumė se sa nė Poloni 2012. 300 milion Euro do tu shpėrndahen 24 ekipeve pjesėmarrėse. Cdo pjesėmarrės do tė pėrfidojė nga 8 milion euro. 1 milion euro pėr cdo fitore , dhe 1.5 milion nėse kalon fazėn e 1/16.

6.500 vullnetarė
Vullnetarėt e EURO 2019 janė marrė nga 145 vende tė ndryshme. 64% meshkuj dhe 36% femra do tė bėhen pjesė e spektaklit mė tė rėndėsishėm nė Europė.

6 finale
Ekipi Gjerman ka dalė 6 herė nė finalen e Kampionatit Europian. Ata kanė fituar kampionatin nė 1972 (3:0 kundėr Bashkimit Sovjetik), nė 1980 ( 2:1 kundėr Belgjikės) dhe nė 1996 (2-1 pas ‘’Golden Goal’’ kundėr Republikės Ceke). Ata kanė humbur finalen nė 1976 ( 3:5 nė gjuajtjet e penalltive kundėr Republikės Ceke ) nė 1992 ( 0:2 kundėr Danimarkės) dhė nė 2008 (0:1 kundėr Spanjės) nė Vienė.

4,686 milion Euro
Kjo ėshtė shuma e madhe e investimeve qė janė shpenzuar pėr Kampionatin Europian. 1.7 miliard janė investuar nė infrastrukturėn futbollistike , mė sė shumti nė modernizimin e stadiumeve. Stadiumet e Lilės , Lionit , Bordosė dhe Nisė-s janė ndėrtuar krejtėsisht nga fillimi.

7,93 milion ndjekės nė Facebook

522.000 ndjekės nė Twitter.

18 muaj

Adidas shpenzoi njė vit e gjysmė pėr topin zyrtar tė EURO 2016. Ai quhet ‘Le Beau Jeu’’ ( Loja e Bukur) , dhe baza ėshtė marrė nga ‘’Brazuca’’ ( topi zyrtar I Kupės sė Botės 2014). Adidas punoi pėr tė pėrmirėsuar prekjen dhe cilėsinė e fluturimit . Gareth Bale , lojtari i Uellsit , ishte nė krye tė ekipit tė ekspertėve.

2,508.500 vende
Pėrgjatė 31 ditėve tė Kampionatit Europian , mė shumė se 2.5 milion vizitorė mund ti ndjekin ndeshjet live nė stadiumet Franceze. Megjithatė , prenotimet kanė arritur nė shifrėn 95%.
842 milion euro do tė shpenzohen , 593 milion nga tifozėt e ekipeve pjesėmarrėse. Sipas qėndrės Centre de Droit et d’Économie du Sports“ (CDES) ( Qėndra pėr drejtėsi ekonomike nė sport) cdo I huaj pritet tė shpenzojė rreth 500 euro.

9 gola
Me 9 gola ka qenė rezultati mė i lartė nė njė ndeshje tė Kampionatit Europian. Ishte gjysmė finalja e vitit 1960 , ku Jugosllavia fitoi 5:4 kundėr Francės. 40 vjet mė vonė Jugosllavia humb me rezultatin mė tė thellė 1:6 kurdėr Hollandės nė cerek-finale.

16 ndeshje
Lojtari francez LiLian Thuram and lojtari hollandez Edwin van der Sar kanė luajtur 16 ndeshje nė Kampionatet Europiane. Asnjė lojtar tjetėr nuk ka luajtur kaq shumė ndeshje. Thuram dhe van der Sar kanė marrė pjesė nė Kampionatet e 1996, 2000, 2004 dhe 2008.

895€
Kjo ėshtė shuma e biletės zyrtare mė tė shtrenjtė pėr finalet e EURO 2016. Cmimi mė I ulėt shkon deri nė 25 euro , pėr ndeshjet e grupeve.

107.790 njerėz
Votuan pėr anketėn e maskotės zyrtare. 48.8% pėrzgjodhėn fituesin ‘’Super Victor’’ njė fubollist I vogėl me numrin 16 , me njė veshje blu tė shoqėruar nga njė pelerinė e kuqe dhe njė buzėqeshje rrezatuese.

67 sekonda
Nuk ka ndodhur ndonjėherė tė shėnohet gol nė minutėn e parė. Goli mė I shpejtė ka ardhur pas 67 sekondash lojė, nė 2004 , nga lojtari rus Dimitri Kiritschenko , shėnuar ndaj Greqisė , qė mė pas do tė shpallej kampione.

4 debutuese
Shqipėria , Islanda , Irlanda e Veriut dhe Sllovakia marrin pjesė pėr herė tė parė nė njė Kampionat Europian. Edhe Austria dhe Ukraina janė kualifikuar pėr herė tė parė. Austria ishte pjesėmarrėse nė 2008 kurse Ukraina nė 2012 , por si vende organizatore.

552 lojtarė
Cdo skuadėr , nga 24 skuadrat pjesėmarrėse pėrbėhet nga 23 lojtarė , qė tė gjithė bashkė bėjnė 552 lojtarė.

1.700 persona
Nė gjysmė finale e vitit 1972 , nė ndeshjen Bashkimi Sovjetik – Hungari , vetėm 1.700 pėrsona e ndoqėn ndeshjen nė stadiumin e Brukselit.
Numri mė i madh i personave qė kanė ndjekur njė ndeshje ėshtė 125.000 , nė gjysmė finalen e vitit 1964 nė Madrid , nė ndeshjen Spanjė-Hungari. Spanjė fitoi 2-1 nė kohėn shtesė.

3 kartonė tė kuq
Nė gjysmė -finalen e vitit 1976 , kartoni I kuq ėshtė nxjerrė tre herė gjatė ndeshjes , qė ėshte dhe maksimumi nė historinė e kampionateve Europiane. Tė parin e merr Jaroslav Pollak I Republikės Ceke, dhe 2 pėr lojtarėt e Hollandės (Johan Neeskens dhe Ėillem van Hanegem).

18 ndeshje
Nė 1960 Bashkimi Sovjetik duhet tė luante vetėm 4 ndeshje pėr tu shpallur kampion Europe. Nė 2012 Spanja duhet tė bėnte mė shumė pėrpjekje : pas 12 ndeshjeve tė fazės eliminatore , duhet tė luanin dhe 6 ndeshje nė EURO 2012 zhvilluar nė Poloni dhe Ukrainė. Nė 5 ndeshje ato nuk pėsuan asnjė gol.


Numra pikantė tė Europianėve:


1. Europiani i parė i futbollit, ėshtė fituar nga Bashkimi Sovjetik. E veēantė, nuk ka qenė fitorja e sovjetikėve, se sa simboli i tyre, qė ndryshe nga shumė ekipe tė asaj kohe dhe tė sotmet nuk ishte njė sulmues por njė…portier. Lev Jashin, fama e tė cilit kapėrceu shpejt jo thjesht sipėrfaqen e 1/6 sė botės (sa ishte Bashkimi Sovjetik) apo atė tė botės komuniste. Jashin u bė i njohur dhe popullor nė tė gjithė botėn. Jo rastėsisht ai u nderua me “Topin e Artė”, duke qenė i vetmi portier nė historinė e futbollit, qė ka merituar njė trofe tė tillė.

2. Nė Europianin e tretė, ka ndodhur njė gjė e papėrsėritshme. Greqia u eliminua nė turin e parė pėr shkak se nuk pranoi tė luante kundėr Shqipėrisė (justifikimi kishte lidhje me Ligjin absurd tė Luftės me Shqipėrinė).

3. Nė Europianin e tretė, e veēanta tjetėr, kishte lidhje me finalen e trofeut, tė cilin e diskutuan Italia dhe Jugosllavia. Pėr tė shpallur fituesin, pėr herė tė parė dhe tė vetme janė luajtur dy ndeshje finale. E para, pėrfundoi nė barazim edhe pas kohės shtesė dhe UEFA vendosi qė pas dy ditėsh tė luhej pėrsėri. Nė finalen tjetėr, kampione u shpall Italia e cila fitoi 2-0.

4. Finalja e Europianit tė vitit 1976, ka qenė e para e cila ka kėrkuar goditjen e 11 metėrshave. Gjermania qė vinte nė kėtė aktivitet, si mbajtėse nė fuqi e trofeut europian nė vitin 1972 dhe Kampione e Botės nė vitin 1974, luante kundėr Ēekosllovakisė. Pėr tė pėrcaktuar kėtė tė fundit fituese, pas njė serie 11-metėrshash, pėr gjermanėt humb penallti Uli Hėnes dhe shėnon me njė mėnyrė ekzekutimi pėrfekte Panenka. Goditja e tij, ka hyrė nė historinė e futbollit.

5. Europiani i vitit 1988, i fituar nga Hollanda, ishte i fundit pėr UEFA-n me pak anėtarė. Tre vjet mė pas, do tė niste proēesi i shpėrbėrjes sė ish-Bashkimit Sovjetik dhe ish-Jugosllavisė, njė proēes i cili do tė krijonte shumė shtete tė tjera dhe rrjedhimisht edhe Federata e ekipe kombėtare tė reja. Sot numri i tyre ėshtė 54.

6. Europiani i vitit 1992 u fitua nga Danimarka e cila mundi nė finale Gjermaninė. E gjithė aventura e danezėve, ngjan si njė histori hirusheje. Danezėt nuk ishin kualifikuar pėr nė finale dhe po shijonin tė lumtur pushimet e tyre nė plazh. Por njė vendim i shpejtė i UEFAs, i kthen ata nė fushat e stėrvitjes dhe lojės. Jugosllavia pėr shkak tė politikave tė saj luftėnxitėse (pas pak do tė shpėrbėhej), ishte pėrjashtuashtuar nga pjesėmarrja nė aktivitet. Vendin e saj do ta zinte pikėrisht Danimarka. E cila, jashtė ēdo parashikimi i shkoi deri nė fund aktivitetit, duke e fituar me meritė atė. Askush, mund tė parashikonte diēka tė tillė.

7. Pėr herė tė parė nė Europianin anglez tė vitit 1996, u aplikua “vrastari” Golden Gol. Pra rregulli, qė pėrcaktonte se fituesi i njė ndeshjeje me kohė shtesė do tė ishte ai qė shėnonte gol. Pas kėtij momenti, ndeshja ndėrpritej. Gjermania luajti nė finale kundėr Republikės Ēeke. Njė finale qė dukej sikur pėrsėritej pas 20 vjetėsh, me ndryshimet e mėdha qė kishin pėsuar tė dy vendet. Gjermania e bashkuar nuk ishte mė RF Gjermane dhe Republika Ēeke e ndarė, nuk ishte mė Ēekosllovakia. Gjermanėt fituan me “Golden Gol” tė shėnuar nga Bierhof.

8. Europiani i shekullit tė ri fitohet nga Franca. Nė vitin 2000, ai u organizua nė dy vende njėkohėsisht. Nė finale u pėrballėn Italia dhe Franca dhe pėr herė tė parė pėr tė pėrcaktuar fituesen u desh koha shtesė. Nė ēastet e fundit italianėt kryesonin 1-0 por Franca barazoi. Pėr tė shpallur fituesin u desh koha shtesė. Francezėt shėnuan pėrsėri dhe ndeshja u ndėrpre. Nė fuqi ishte “Golden Goli” vrasės. Ai nuk aplikua mė, nė aktivitetet e tjera.

9. Mes shumė polemikash, katėr vjet mė pas Europiani do tė organizohej nė Potugali. Vendi i vogėl, triumfoi mbi Spanjėn, qė ishte edhe kandidatja kryesore pėr tė organizuar njė aktivitet tė pėrmasave tė tilla. Dhe Portugalia, e nisi fushatėn europiane, me synimin qė tė mos ishte thjesht organizatore dhe mikpritėse e mirė por tė synonte pse jo dhe titullin. Gjithēka shkoi mirė pėr vendasit deri nė finale, kur pėrballėn me Greqinė. Skuadra e vogėl e vendit ballkanik, bėri ēudinė duke mundur vendasit 1-0 dhe duke u shpallur Kampione e Europės. Pėrpara fillimit tė Kampionatit, fitorja e Greqisė nė Europian kuotohej me 150-1.

10. Dy Kampionatet e fundit, tė viteve 2008 dhe 20012, janė zhvilluar sipas formulės sė organizmit nė dy vende. I pari nė Austri-Zvicėr dhe i dyti nė Poloni – Ukrainė. E veēanta e tyre ishte se nė tė dyja kampionatet, fituese u shpall Spanja. Nė kėtė mėnyrė, ekipi spanjoll u bė skuadra e parė nė historinė e Europianėve, qė e fiton titullin dy herė radhazi. Madje, duke fituar nė vitin 2010 edhe titullin Kampion Bote.
 
SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit

SHBA-te po perjetojne temperatura polare keto dite. Pamje nga liqeni i ngrire i Michiganit